Ana sayfa Genel 31 Aralık Perşembe Günü Tatil mi?

31 Aralık Perşembe Günü Tatil mi?

562

2016 Yılbaşı Tatili Kaç Gün Olacak?

2016 yılına sayılı günler kala bir çok memur, öğretmen yılbaşı tatil planlarını yapmaya başladılar. Bilindiği üzere 1 Ocak 2016 cuma gününe denk gelmektedir. Akıllara gelen soru işareti ise 31 Aralık 2015 perşembe gününü yarım veya tam gün tatil olup olmayacağı.

2015 yılını  son günü perşembe gününe denk geliyor.  Özel sektör çalışanları ve kamu çalışanları yılbaşı gecesi ve yılbaşı tatili için planlarını yapmaya başladılar. Bakanlıktan resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen 31 Aralık Perşembe gününün yarım gün tatil yapılacağı düşünülüyor.

Eğer 31 Aralık Perşembe günü yarım gün tatil ilan edilirse 1-2-3 Ocak 2016 ve 31 Aralık perşembe günü yarım gün olarak kamu çalışanları ve  özel sektör çalışanları 3 buçuk gün tatil yapacaklar.

Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1’inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir. Musevi yılbaşı ise İbranice yeni yıl anlamına gelen Roşaşana’dır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün sonra kutlanır.

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde yılbaşı (İsa’nın sünnet yıldönümüne de denk gelen) 14 Ocak’da kutlanır (Jülyen Takvimine göre 1 Ocak). Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştirler (Bulgaristan, KıbrısCumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusyave Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler. Çin yılbaşı her yıl ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin’de yılın en önemli bayramı konumundadır. İran takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart). Tayland, Kamboçya ve Laos’da yılbaşı 13 Nisan’dan 15 Nisan’a kadar kutlanır. Özellikle Tayland’da bu kutlama su dökerek gerçekleşir.