Ana sayfa Genel MEB’den öğrencilere “Ertuğrul” tavsiyesi

MEB’den öğrencilere “Ertuğrul” tavsiyesi

535

MEB’den öğrencilere “Ertuğrul” tavsiyesi

Milli Eğitim Bakanlığı,”Ertuğrul 1890″ filminin öğrencilere tavsiye edilmesine ilişkin illere yazı gönderdi. Yazıda, Türk-Japon ortak yapımı filmin, iki ülke arasındaki dostluğun pekiştirilmesine ve genç nesillere aktarımına önemli bir katkı sağlayacağı vurgulandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bugün vizyona giren “Ertuğrul 1890” filminin öğrencilere tavsiye edilmesine ilişkin illere yazı gönderdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla valiliklere gönderilen yazıda, filmde 1890’da Japonya’ya ziyaret dönüşünde tayfuna yakalanarak batan Tuğamiral Osman Paşa komutasındaki 650 mürettebatlı Ertuğrul Fırkateyni’nin kazasının anlatıldığı belirtildi.

Yazıda, yönetmenliğini Japon Mitsutoshi Tanaka’nın üstlendiği filmin yapımcılığını Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Japonya’da ise Ertuğrul Film Partners’in üstlendiği ifade edildi.

resized_c4b28-9be05a49ertugrul1890_5343

Türkiye ve Japonya’nın ilk ortak sinema çalışması “Ertuğrul 1890″ın, iki ülke arasında 95 yıl arayla 1890’da Kushimoto’da ve 1985’te Tahran’da yaşanan, iki karşılıksız yardımlaşma ve kurtarma hikayesini etkileyici bir dille anlattığına işaret edildi.

Yazıda, Türk-Japon ortak yapımı filmin, iki ülke arasında 125 yıllık tarihi derinliklere dayanan dostluğun pekiştirilmesine ve genç nesillere aktarımına önemli bir katkı sağlayacak olması nedeniyle, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine tavsiye edilmesi ve imkanlar dahilinde izlenmesinin sağlanması istendi.

Fragman: