Ana sayfa Hangi Okul? Okul seçerken nelere dikkat etmeli?

Okul seçerken nelere dikkat etmeli?

628

Özel okullar içinde seçenekler o kadar çeşitli ki, aralarından doğru okula ulaşmak ciddi bir araştırma gerektiriyor. Eş, dost, arkadaş çevreniz size fikir vermeye, herkes başka tarafa çekmeye çalışıyor.

Gülin Sezin TOROSLU
Sezin Okulu Kurucusu

Tüm özel okullar gerek yabancı dil gerek kampus olanakları konusunda belli bir seviyenin üstünde. Peki sizin çocuğunuz için doğru okul hangi kriterlerle öne çıkacak?

Çocuğunuz için en doğrusunu yapmaya, onun hayatını etkileyecek yanlış bir karar vermemeye çalışırken kendinizi ağır bir sorumluluk altında hissedip, karar vermekte daha da zorlanabilirsiniz.

Böyle bir durumda, yapmanız gereken önceliklerinize karar vermektir:

Çocuğunuzun mutlu, çok yönlü, kendiyle barışık, yeteneklerinin bilincinde olarak yetişmesi, ders başarısını hayat başarısına taşıması mı daha önemli?

Yoksa;

Sınavlarda yüksek başarı göstererek, sevse de sevmese de üstün ve parlak bir kariyere sahip olması mı?

Eğer ilkini seçiyorsanız; Okula mutlu gitmesini sağlayacak, bireysel farklılıklarının ve yeteneklerinin keşfedilebileceği, herkesin onu ismiyle tanıyıp ilgi göstereceği, ögretmenlerinin birer eğitim koçu niteliğinde görev yaptığı, “Öğrencilerinin sınırsız hayallerinin hayat bulacağı kadar “büyük”, her öğrencisini derinlemesine tanıyabilecek kadar “küçük”,  okullardan birini seçmelisiniz.

Eğer ikici seçeneğe daha yakınsanız; o zaman, bol ödev veren, çokça test çözdüren, çocukları robot varsayan, tek başarı kriteri olarak “sınav başarısı”nı dikkate alan, “çocukların psikolojisinin o kadar da önemli olmadığı” bir okul seçmelisiniz.

Seçtiğiniz okulun, bakış açınıza uygun olması çok önemli.Çocuğun sağlıklı gelişimi için veli ile okulun aynı yöne bakması şarttır. Okul’un önemsediği şeyleri siz önemsemezseniz, çocuğun güven duygusu zedelenir. Hangi yaklaşımın doğru olduğu konusunda ikilemde kalır.

Çocuğunuz için en doğrusunu seçmeye çalışırken unutmamanız gerekir ki;  her çocuğun gelebileceği bir üst nokta vardır.Bunu fazlaca zorlamak, kişilik bozukluklarına neden olur.

Eğitimi, çocuğun severek, isteyerek dahil olduğu keyifli bir uğraş haline getirmek, çocukları gelebilecekleri en üst noktaya taşımak için altın kuraldır.

Ebeveynler olarak önce kendimizle yüzleşmeliyiz. Çocuklarımızı kendi yapamadıklarımızı gerçekleştirecek kişiler olarak değil, kendilerine özgü yetenekleri, hayalleri, amaçları olan bireyler olarak kabul edersek sorun kalmaz ve onlar adına en doğrusunu yapmış oluruz.