Ana sayfa Genel OMÜ dünyada ilk 1000 üniversite arasına girdi

OMÜ dünyada ilk 1000 üniversite arasına girdi

831

İngiliz sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) dünyanın en iyi üniversitelerini açıkladı. 3-5 Eylül 2017 tarihlerinde Londra’da King’s College’da geçekleşen Dünya Akademik Zirvesi’nde açıklanan rapor da OMÜ tarihinde ilk kez Times Higher Education 2018 Dünya Üniversiteler Sıralamasında ilk 1000 Üniversite arasına girmeyi başardı.

Dünya daki tüm üniversitelerin çeşitli kriterleri sağlayanlarının değerlendirildiği sıralama da; araştırma, eğitim, atıflar, endüstri geliri ve uluslararası görünüm konularını dikkate alıyor. Sıralamada Birinciliği Oxford, ikinciliği ise Cambridge Üniversitesi aldı. Dünya Üniversiteler Sıralamasında bu yıl ilk 300 üniversite içinde Türkiye’den üniversite yer almazken, ilk 500’de ise dört üniversite yer aldı.

OMÜ’NÜN TARİHİ BAŞARISI
Açıklanan ilk 1000 üniversite içerisinde 22 Türk üniversitesi bulunuyor. Türk Üniversiteleri arasında 17. olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi bu sıralamada ilk defa ilk 1000 üniversite sıralamasında kendisine yer buldu. Yaklaşık 20000 üniversitenin bulunduğu dünyada ilk yüzde 5 içerisine girmek önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor. Genel olarak Türkiye’den üniversitelerin sıralamada gerilediği bir yılda OMÜ’nün başarısı memnuniyetle karşılandı.