Ana sayfa Genel Samsun’da okul başladı!

Samsun’da okul başladı!

636

Samsun Valisi İbrahim Şahin, yeni eğitim öğretim yıl mesajında, uzun bir tatilin ardından bir eğitim-öğretim yılına daha huzur ve güven içinde girmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başarılı ve hayırlı olmasını dileyen Vali Şahin, şunları söyledi:

“Hayatımızın önemli aşamalarından biri olan eğitim ve öğretim hayatında göstereceğimiz başarı, birer yetişkin olarak, yaşayacağımız hayatın temeli ve teminatı olacaktır. Çocuklarımızı ve gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirebilirsek, onlara ne kadar çok imkan sunabilirsek, ülkemizin yarınları da o kadar parlak olacaktır. Eğitimin temel hedefi, sağlıklı, çalışkan, üretken, araştıran, soruşturan ve yorumlayan bireyler yetiştirmektir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu özelliklere sahip, vatanımıza, milletimize, en önemlisi kendilerine yararlı bireyler olarak geleceğe hazırlamak bizlerin vazifesidir.”

Samsun’da bu yıl mevcut dersliklere ek olarak 595 yeni derslik ile resmi ve özel 1042 okulda, 17044 öğretmenle 245,371 öğrencinin eğitim alacağını ifade eden Şahin, “2016-2017 eğitim-öğretim yılında, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, tüm eğitim çalışanlarının ve ailelerimizin yeni eğitim-öğretim yılını verimli geçirmelerini temenni eder, sevgi, saygı ve başarı dileklerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

Samsunlu şehidin oğlu, artık okullu oldu!..

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Yeşiltaş Karakolu’na 2012 yılında bir grup PKK’lı tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Samsunlu Piyade Er Umut Bulut’un oğlu Selçuk Yağız Bulut bugün okula başladı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca Bölgesi’nde Yeşiltaş Karakolu’na PKK’lı terör örgütünün 19 Haziran 2012 tarihinde düzenlediği saldırıda şehit olan 21 yaşındaki Piyade Er Umut Bulut’un 6 yaşındaki oğlu Selçuk Yağıt Bulut, Atakum ilçesi Denizevleri Mahallesi’nde bulunan özel bir okulun ana sınıfında okula başladı.

Samsun’da bu okulun zili çalmadı!..

okul1_1
İlçedeki Hatice-Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi’nin 2014 yılından beri zilinin çalmadığı bildirildi. 30 öğretmen ile 16 derslikte 183 erkek, 256 kız öğrenci olmak üzere toplam 439 öğrenciye eğitim verecek olan okula bu yıl 120 öğrencinin kaydedileceği, kız ve erkek öğrenci pansiyonunda 270 öğrencinin 64 yatakhanede kaldığı bildirildi.

okul2_1

2014 yılında öğrencilerin kendi istekleriyle, okulda ve çevrede ses ve gürültü kirliliğini önlemek, zil uyaranı olmadan bilinçli olarak derslere girmek amacıyla okulda zilin kaldırıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada öğrencilerin zil sesine koşullanarak değil, düşünerek kendi bilinci ile derse girip çıkması ve zamanı verimli kullanma alışkanlıkları kazanmaları bir proje dahilinde yapılan uygulamanın çok verimli olduğu ve olumlu sonuçlar elde edildiği ifade edildi.