Ana sayfa Genel Uzman Öğretmenlik 11 Yıldır Uygulanamadı

Uzman Öğretmenlik 11 Yıldır Uygulanamadı

490

Hüseyin Çelik döneminde yasalaştırılan Uzman/Başöğretmenlik kanunu uygulamaya geçemedi. 4 Bakan ve 5 Hükümet değişmesine rağmen Öğretmenleri ilgilendiren kanun uygulanamadı. Öğretmenler 40 yıl da görev yapsa yine öğretmen olarak emekli oluyor. Maaş ve kıdemlerinde dikkate değer bir değişiklik olmuyordu. Kariyer yapan kendini geliştiren öğretmenler için uygulanan Uzman Öğretmenlik sistemi için çıkarılan kanunda bazı kararlar Anayasa mahkemesi tarafından durdurulmuştur. Ancak bu kararlar sadece birkaç madde ile sınırlıydı. Ayrıca sadece 1 kez yapılan uzmanlık sınavında öğretmenler arasında haksız rekabet oluştu. O sınavda uzmanlık hakkını kazanan öğretmenler ek gelir hakkına sahiptir.

Sistemin öğretmenlerin kariyeri ve eğitim seviyesinin artması için olumlu yönde katkısı olacağı yadsınamaz. Ancak Hüseyin Çelik, Nabi Avcı, Nimet Çubukçu ve Ömer Dinçer bu sorunu Bakanlık görevi sırasında çözemedi.

Uzmanlık sistemini anlatacak olursak: öğretmenler 4’e ayrılıyor. Stajyer Öğretmen, Öğretmen, Uzman öğretmen ve Baş öğretmen olmak üzere 4’e ayrılıyor. Öğretmenlerin görev süreleri, yapılan sınav ve işindeki başarıya göre dereceleri belli oluyordu. Uzman Öğretmenler kıdemlerine göre 330 liraya kadar ek gelir imkanı oluyordu. Master ve Doktora yapan öğretmenlerde ek gelir alma imkanları vardı. Öğretmenlerin kendini geliştirme daha iyi bir eğitim vermesini sağlamak açısından bu sistem eğitim sistemimize büyük bir katkı sağlayacaktı. Ancak bir türlü planlar pratiğe dökülemedi.

Yeni dönemde eğitim sistemimizde yapılacak değişikliklere ek olarak bu sistemde getirilirse ülkemiz için uzun vadede büyük fayda sağlayacaktır.